Bantam Sabres Evaluations

Updated October 2, 2019 – 12:00pm

SABRES BANTAM EVALUATION SCHEDULE  – 2019/2020 SEASON
           
PLEASE NOTE THAT THE NAMES OF PLAYERS IN THE TEAMS LISTS ARE NOT YET FINAL, THERE’S STILL SOME PLAYERS MOVEMENT TO FOLLOW.
Please contact Sabres Bantam Director if your player is not in the team  lists at ernieilustre@yahoo.ca
TEAM PRACTICES SCHEDULE TO BE POSTED SOON
TEAM PRACTICE SCHEDULES
{TIER 1} KC 106 TEAM    
HEAD COACH: CHRIS MALIN  
ASSISTANT COACHES : TRAVIS ZAPLOTINSKY, BRIAN SORENSEN , JASON DICK, DAN TABAK
Note : Additional practices to be posted soon
           
AL-SHAWWA NASER     MALIN RYLAN
ANTONIUK ADAM     RAMAHI ALI
CHRIST CARSON     RICKERT RILEY
COTE JAMES     SCOTT JONAH
DICK JORDAN     TABAK BRYTON 
FECHNER MATHEW     TOMA ZANDER
FERRETI MATEO     ZAPLOTINSKY CARTER
HAN RAYMOND     ZAREMBA TRISTAN
HERRIT LOGAN     ZILINSKI CARTER
MACGREGOR JORDAN        
           
{TIER 2} KC 107 TEAM    
COACHES : KEVIN JOSSY, RENE MONTPETIT, CARTER SCARLETT, TODD BURKE, LARRY PALTZAT
DAY DATE START FINISHED HOURS ARENA
Monday Sept 30/19 20:30 22:00 1.5 GLENGARRY ARENA
           
BARLAGE COLE     NEPOOSE-HILL CARSEN
BENNETT JACKSON     PALTZAT OWEN
BURKE CARSON     PHILLIPS JACK
CONNOLLY BRADY     PORTER JACK
GABLE KAEDEN     RAYAN JAWHARI
JOSSY ADAM     SCARLETT COLE
LEROUX JACOB      SMITH KURTIS
MCLEAN SEAN     SUSUT BENJAMIN 
MONTPETIT BRENNAN     THIBAULT KYE
           
{TIER 3A} KC 108 TEAM    
HEAD COACH : MARC AUBEE 
ASSISTANT COACHES : TERRY BEITEL, RHON REYES, JAN KOFLUK
DAY DATE START FINISHED HOURS ARENA
Monday Sept 30/19 20:45 21:45 1 WESTWOOD ARENA
           
AUBEE BECKETT      REYES RICHELIEU
BEITEL EVAN     SCHEMERHORN AYDEN
CAPONE NICHOLAS     SIKORSKI COLBY
CONNOLLY DYLAN     SMYTH TYSON
KOFLUK SAWYER     SPRAGUE BLAIR
MCCREADIE RYAN     USOV STANISLAV
NERI MARK DANIEL     WILSON  KALUB
PAPIN KAYDEN     STILES JEVYN
           
{TIER 3B} KC 109 TEAM    
HEAD COACH  : MIKE KOSTEK
ASSISTANT COACHES : CHRIS ARMCHUK – LAFLEUR
DAY DATE START FINISHED HOURS ARENA
Friday Oct 4/19 20:30 21:30 1 WESTWOOD ARENA
           
AITCHISON GRAHAM     LAURIN AYDEN
ARMCHUK-LAFLEUR CAMERON     LUONG ALEXANDER
COFFIN QUINCY     MANSFIELD ETHAN
CROWE BRYCE     MCMILLAN CYNAN
DECKERT BRODY     NGUYEN ELGIN
ELUDIN MIKAEEL     SATURNINO LOGAN
HORNE WILLIAM     SMITH SPENCER
KOSTEK DANIEL     WAY MACKENZIE
           
{TIER 4} KC 110 TEAM    
HEAD COACH : BRENNAN MCCONAGHIE
ASSISTANT COACHES : BILL KNOX  
DAY DATE START FINISHED HOURS ARENA
Friday Oct 4, 19 21:00 22:00 1 GLENGARRY ARENA
           
ALAEDDINE CHACE     PERKINS BRAD
ALFRAJANI ALI     RUDY ADAM
BLAZIC DONOVAN     SALAME CARSON
DUZIC ANTUN     SIDHU SARTAJ
HICKS SEAN     SIFFLEDEEN JEREMY
KNOX FINNLEY     SQUIRES CODY
KOSKI AARON     STEPHENS ADAM
MCCONAGHIE LIAM     YASINSKY EVAN
PAINE JAKE        
           
{TIER 5} KC111 TEAM    
HEAD COACHES : JOHN POTTER
ASSISTANT COACHES :     
DAY DATE START FINISHED HOURS ARENA
Saturday Oct 5/19 11:15 12:15 1 RUSS BARNES ARENA
           
ALEXANDRE KAITLIN     HOYLE ROWE
BELAMISCA JOSHUA     KANG SEIHAJPREET
BIRD KAILAN     KOVACS ANTHONY
CABALLEROS DAMIAN     KYLE ADAM
CARDINAL MASON     LY WILSON
CHAN KEATON     MUSTAFA YOUSIF
CHAN NICHOLAS     POTTER XAVIER
DANNISH GAVIN     RONQUILLO NATHAN
GLADUE DEREK     ROTA BENJAMIN 
           
{TIER 6} KC112 TEAM    
HEAD COACHES : DANA COX
ASSISTANT COACHES : EFREM MOSES
DAY DATE START FINISHED HOURS ARENA
Saturday Oct 5/19 11:30 12:30 1 WESTWOOD ARENA
           
ALEXIS GABRIEL     GLENNIE ALEXANDRA
BALISI RYAN GAVRIE     MOSES MAXWELL
BONDON ANTOINE     SIDHU JASHANDEEP SINGH
CARDINAL CODY     SIEGERS FINN
CARDINAL-COX CORBIN     STEELE  LANCE
COX JULIEN     WALTERHOUSE HAYDEN
DUMONT GABRIEL     WILLIER CAYLEY
ELKHATIB AMEEN     ZIOBER LOUIS